Zarrab Davasına Sahte Delil Götüren Biri CHP'li Eski Vekil, İki Kişi Hakkında Yakalama Kararı

Zarrab Davasına Sahte Delil Götüren Biri CHP'li Eski Vekil, İki Kişi Hakkında Yakalama Kararı

"Türkiye'den ABD'deki davaya sahte delil götürdüğü" iddiasıyla Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP'li eski vekil Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, "Türkiye'den ABD'deki davaya sahte delil ve belge götürdüğü" iddiasıyla Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP eski Milletvekili Aykan Erdemirhakkında yakalama kararı çıkarıldı. İki ismin de FETÖ üyeliği suçundan arandıkları ve firari durumda oldukları belirtildi.

ABD'DEKİ DAVADA TANIK LİSTESİNDELER

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Türiye'den, ABD'deki davaya sahte delil ve belge götürdüğünü tespit ettiği Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir hakkında, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme", "Amacı dışında kullanma", "Hile ile alma ve çalma" suçlarından yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. yakalama kararı çıkarttı. Şüphelilerin ABD'deki davada tanık listesinde oldukları ortaya çıktı.

SAVCI TANIK OLARAK BİLDİRMİŞTİ

Amerika'da devam eden Reza Zarrab soruşturmasını başlatan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığıtarafından hakkında soruşturma başlatılan savcı Joon H. Kim'in New York Bölge Mahkemesi'ne tanık olarak ismini bildirdiği Osman Zeki Canıtez ve Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

ABD'deki kumpas davasına sahte delilleri taşıdığı iddia edilen Aykan Erdemir, FETÖ'cülerle....

SAVCILIĞIN TALEP YAZISI

İstanbul Cumhuriyet Başavcılığı yakalama talepli yazısında şu ifadelere yer verildi:

"FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün taşeronluğunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti ve Anayasal Düzenine yönelik gerçekleştirilmeye çalışılan 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsünün başarıya ulaşmaması üzerine Amerika Birleşik Devletleri üzerinden yürürlüğe konulan aynı kurgu/planın işbirlikçiliğini yürüten ve bu minvalde hazırladığı dosya içerisinde örneği bulunan 28 Ocak 2014 tarihli sözde sahte raporu yurtdışına götürerek Newyork bölge mahkemesine ulaştırmak suretiyle yargılamada delil olarak kullanılmasını sağlayan, bununla birlikte açık kaynaklardan elde edilen bilgiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma yürüten Newyork Bölge Savcısı Joon H.Kim ve savcılık bürosu tarafından terör örgütüne üye olmak suçu yönünden yakalama kararları ile aranmakta olan firari Osman Zeki Canıtez ve aynı tanık listesinde ismi bulunan Aykan Erdemir hakkında TCK 326 /1 maddesi gereğince 'Devletin Güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme', 'Amacı dışında kullanma' ve "Hile ile alma çalma' suçlarından haklarında soruşturma yürütülmektedir. Yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin hali hazırda firari durumda oldukları gerek açık kaynaklardan elde edilen bulgular gerekse dosya içerisine örneği sunulan rapor içeriğinden de anlaşılacağı üzere atılı suçu işlediklerine dair yeterli bulgulara ulaşılmış olup, şüphelilerin kaçmakta olmaları nedeniyle çağrı yapılamadığı ve kendilerine ulaşılamamıştır"

SAVCILIK YAKALAMA İSTEDİ, "SERBEST BIRAKMAYIN" DEDİ

Şüpheliler hakkında yakalama çıkarılması istenen savcılık yazısında, şüphelilerin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmaması, tutuklamaya sevk edilip edilmeyeceği hususunun soruşturmayı yürüten savcının takdirine bırakılması talep edildi.

MAHKEME HAKLARINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARDI

Savcılığın talebini değerlendiren İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi, şüphelilerin firari oldukları, elde edilen bulgluar ve dosyaya sunulan rapor içeriğinden de anlaşılacağı üzerinde atılı suçları işlediklerine dair yeterli bulgulara ulaşılmış olup haklarında, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme", "Amacı dışında kullanma", "Hile ile alma ve çalma" suçlarından yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.

FİRARİ CANITEZ İLE İLGİLİ İDDİALAR NELERDİ?

ABD ile vize krizine neden olan ABD Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz'un firari FETÖ şüphelisi Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez tarafından 17 Aralık 2013'teki operasyonlarından sonra savcılığın talebi üzerine hazırlanan raporu ABD'ye götürdüğü iddia edilmişti.

Söz konusu rapor, görevden alınan New York Savcısı Preet Bharara tarafından Reza Zarrab'a, sonrasında ise Bharara'nın yerine gelen Joon H.Kim tarafından Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'ya yöneltilen suçlamaların da dayanağını oluşturuyor.

Ağustos 2016'da FETÖ'nün BDDK içindeki elemanlarına yönelik olarak yapılan operasyonda Canıtez'in yurtdışına kaçtığı anlaşılmıştı.

 

 

İlginizi Çekebilir