Son Dakika! İdlib'de Gözlem Noktasına Hain Saldırı: 1 Şehit, 5 Asker ve 1 Sivil Yaralı

Son Dakika! İdlib'de Gözlem Noktasına Hain Saldırı: 1 Şehit, 5 Asker ve 1 Sivil Yaralı

Suriye'nin İdlib kentinde, gözlem noktasına düzenlenen roket ve havanlı saldırıda 1 asker şehit oldu, 5 asker ve 1 sivil görevli hafif yaralandı.

Afrin operasyonunun 18. gününde İdlib'ten acı haber geldi. TSK, gözlem noktasına yapılan hain saldırıda 1 askerin şehit olduğu, 5 asker ve 1 sivil görevlinin de yaralandığı belirtildi.

 ROKET VE HAVANLA SALDIRDILAR

TSK'dan yapılan açıklamada; "İdlib'de tesisine devam edilen 6 numaralı gözlem noktasındaki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına 05 Şubat 2018 tarihinde, terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen roket ve havan saldırısı neticesinde bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, hayati tehlikesi olmayacak şekilde kahraman beş silah arkadaşımız ile bir sivil görevli personelimiz yaralanmıştır. Saldırı sonrasında terör örgütü mensuplarına derhal bölgede mevcut ateş destek vasıtaları ile karşılık verilmiştir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, şehidimizin kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz."

İDLİB'DE AĞIR YARALANAN DSİ ÇALIŞANI DA ŞEHİT OLDU

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye'nin İdlib bölgesine gönderilen askeri konvoya, teröristlerin bombalı araçla gerçekleştirdiği saldırıda ağır yaralanan DSİ çalışanı Mahmut Pakyürek, tedavi gördüğü hastanede şehit oldu.

TSK KONVOYU, 4. GÖZLEM NOKTASI İÇİN İDLİB'TE

TSK konvoyu, Astana anlaşması uyarınca Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak 4. gözlem noktası için bölgeye intikal etti.

Türkiye, İran, Rusya, Suriye hükümeti ve silahlı muhaliflerin Eylül 2017'de imzaladığı anlaşmayla İdlib dört çatışmasızlık bölgesinden birisi olarak ilan edilmişti. Basın kuruluşları, İdlib, Halep ve Hama'daki çatışmasızlık bölgelerinde muhaliflerin kontrolünde bölgeler olacağını yazmıştı.

ÇATIŞMAZLIK BÖLGESİ 4 ALANA AYRILIYORDU

Anlaşmanın basına sızan detaylarına göre İdlib çatışmasızlık bölgesi kendi içlerinde dört alana ayrılıyordu.

Ancak Suriye hükümeti yanlısı güçlerin ilerlediği noktalar, silahtan arındırılmış bölge olarak tanımlanan yerlerde bulunuyor. Sarakeb ve diğer bombalanan yerleşim yerleri otoyol ile demiryolu arasında kalıyor.

İlginizi Çekebilir