Yüzlerce askerin zehirlenmesi ile ilgili korkunç şüphe!

Yüzlerce askerin zehirlenmesi ile ilgili korkunç şüphe!
Yüzlerce askerin zehirlenmesi ile ilgili korkunç şüphe!

Manisa'da 741 askerin zehirlenmesiyle ilgili TBMM'da açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Son günlerde bölgede depremler var, acaba yeraltı sularından buraya karışma mı var buna bakacağız, altyapımızda sorun var mı hemen değerlendireceğiz." dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı.Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa 1. Piyade Er eğitim  Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlasında görülen gıda zehirlenmesi  vakalarına ilişkin Genel Kurulu bilgilendirdi. Işık, konuşmasının başında şehit aileleri ve gaziler olmak üzere tüm  babaların Babalar Günü'nü kutladı.      Manisa 1. Eğitim Tugayındaki ilk zehirlenme vakasının 23 Mayıs'ta  akşam yemeğinde görüldüğünü, 5 bin 820 askerden bin 47'sinin yemekten  etkilendiğini bildiklerini ifade eden Işık, şunları kaydetti:  "Bu bin 47 askerimizin 209'u hastanelere sevk edildi. Hastanelere sevk  edilen askerlerimizden Hüsnü Özel hayatını kaybetti. Hayatını kaybetme sebebi  henüz otopsi raporu çıkmadığı için resmi olarak açıklanmamakta. Otopsi raporu  bekleniyor. Bunun dışında Burhan Güvenen adlı askerimiz de yoğun bakımda. Dün  gece itibarıyla aldığım bilgi, askerimizin hayati tehlikesi almadığı yönünde.  Olayın hemen ardından gerek idari, gerekse adli tahkikata başlandı. İncelemeler  sonucunda o gün verilen hindi etinde salmonella bakterisi tespit edildi. Bu  teşhis ve tespitten sonra ilgili firmanın yemek ihalesinin feshedilmesi süreci  başlatıldı."

YEMEK KONTROL MENSUPLARININ TAMAMI DEĞİŞTİ 

  Fikri Işık, yemek firmasına ait ihalenin fesih yazısının 16 Haziran'da  Bakanlık tarafından ihaleyi yapan bölge tedarik başkanlığına ve gerekli  tedbirlerin alınması için daha önceden bilgilendirilen bölge komutanlığına  gönderildiğini söyledi.  Bunun ardından birlikteki yemek kontrol teşkilatı mensuplarının  tamamının da değiştirildiğinin altını çizen Işık, "Bu olaydan sonra 16 Haziran  2017'de aynı kışlada bu defa da 69 askerimizin şikayeti oldu. Bu askerlerimiz  hemen müşahade altına alındı. Dikkat çekici olan bu 69 askerimizden 62'sinin aynı  bölükten olmasıdır. Bu vakanın sadece yemekten zehirlenme durumu ile ilgili  olmayabileceğini, başka dış etkenlerin de olma ihtimalini ortaya çıkardı. Bu  konuda da araştırmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

 

İlginizi Çekebilir