Sürüş güvenliği yapay zeka ile sağlanıyor

Sürüş güvenliği yapay zeka ile sağlanıyor

Vodafone Business, Linde Gaz ile gerçekleştirdiği iş birliği sayesinde yapay zeka tabanlı sürücü davranış analizi çözümü ile sürücülerin güvenliğini gerçek zamanlı takip ediyor ve olası kazaların önüne geçiyor.

İşletmelerin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone Business'ın yapay zeka tabanlı görüntü işleme teknolojisine dayalı sürücü davranış analizi çözümü, sürücülerin anlık olarak takip edilmesiyle işletmelerin tedarik zinciri süreçlerinde sürüş güvenliğinin sağlanmasına imkan tanıyor. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin önde gelen endüstriyel ve medikal gaz tedarikçilerinden Linde Gaz, bağlantılı araç teknolojisiyle araçları akıllandıran ve sürüş güvenliğini sağlamaya destek veren Vodafone Business sürücü davranış analizi çözümünü tercih etti. Yapay zeka teknolojisinin sürüş güvenliği için kullanımı nedeniyle Türkiye'de bir ilk olan çözüm sayesinde, sürücünün yorgunluk ve dikkat dağınıklığı dahil tüm davranışları algılanabilirken, sürüş güvenliğini tehdit edebilecek bir durum anlık olarak raporlanabiliyor.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, proje ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Platform olarak onları geleceğin dünyasına hazırlama misyonumuzu sürdürüyoruz. Türkiye'nin önde gelen endüstriyel ve medikal gaz tedarikçisi Linde Gaz'a sunduğumuz çözüm araç içi takip, güvenli araç ve kamera sisteminden farklı olarak yapay zeka içermesi ve teknolojinin sürüş güvenliği için kullanılması yönüyle Türkiye'de bir ilk. Sunduğumuz çözüm sayesinde ürün tedarikinden sorumlu sürücülerin yorgunluk ve dikkat dağınıklığı dahil tüm davranışları algılanabilirken sürüş güvenliğini tehdit edebilecek bir durum anında raporlanarak şirkete gönderiliyor. Mevcut araç ve sürücü takip sistemiyle kamera, ani fren veya hızlı araç kullanımı gibi uyarıların kayıtlarını en erken 1 gün sonra alabilen Linde Gaz, artık tüm uyarılara gerçek zamanlı ulaşabiliyor. Sadece araçtan değil sürücüden de bilgi akışı sağlandığından telefon görüşmesi, sigara kullanımı veya sürüş dışı bir durumla ilgilenilmesi gibi sürücü kaynaklı ihlaller de anlık raporlanabiliyor. Platform olarak, işletmelerin ihtiyaçlarını yakından takip edip onlara özel çözümler üreterek dijitalleşme süreçlerine en hızlı şekilde destek olmaya devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir